Realizujemy projekt

Caritas Archidiecezji Katowickiej w Katowicach realizuje w partnerstwie projekt „Centra Integracji Cudzoziemców w województwie śląskim” dofinansowany ze środków programu Fundusz Azylu, Migracji i Integracji 2021-2027, celu szczegółowego nr 2 Legalna migracja i integracja, w ramach naboru nr FAMI.02.01-IZ.00-002/24.

Zadanie realizowa będzie w  budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Jordana 18 w Katowicach wyposażonego w podjazd, windy osobowe oraz toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Stanowiska pracy zlokalizowane są w pokojach biurowych na czwartym piętrze budynku. Nie istnieją bariery architektoniczne utrudniające wykonywanie pracy i dostępność do budynku, do pomieszczeń biurowych i do pomieszczeń sanitarnych”.

Cel projektu

Zapewnienie kompleksowego wsparcia w różnych obszarach życia migrantów i uchodźców, obejmując zarówno działania edukacyjne, jak i doradcze, psychologiczne oraz prawne. Wsparcie przyczyni się do zwiększenia poziomu integracji społeczno-gospodarczej cudzoziemców w województwie śląskim. W szczególności: poprawa stopnia znajomości języka polskiego; wywarcie korzystnego wpływu na integrację poprzez zwiększenie poziomu legalnej migracji, zwiększenie poziomu adaptacji w społeczności lokalnej i – w miarę możliwości – społeczeństwie przyjmującym, zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości nt. praw pracowniczych oraz sposobów załatwiania niezbędnych spraw, zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości społeczeństwa przyjmującego i jego instytucji nt. integracji.

Projekt zakłada zapewnienie kompleksowego wsparcia integracji cudzoziemców na terenie województwa śląskiego poprzez utworzenie trzech centrów integracji cudzoziemców (CIC) opartych na modelu One-Stop-Shop w:
• Bielsku-Białej,
• Częstochowie,
• Katowicach.

Działania w ramach projektu dostępne w CIC:

  • nauka języka polskiego jako obcego stacjonarnie i on-line na poziomie A1/A2, w tym dla dzieci;
  • punkt informacyjno-doradczy zapewniający konsultacje ogólne, w tym z zakresu załatwiania spraw administracyjnych, spraw rodzinnych i meldunkowych, dostępu do opieki zdrowotnej, nauki, wynajmu mieszkań;
  • opieka psychologiczna dla dzieci;
  • wsparcie w zakresie legalizacji pobytu świadczone przez personel Wojewody Śląskiego;
  • wsparcie prawne w zakresie zatrudnienia i praw pracowniczych zapewniane przez radcę prawnego;
  • kurs adaptacyjno/orientacyjny;
  • przeciwdziałanie przemocy domowej;
  • przeciwdziałanie handlowi ludźmi;
  • szkolenia dla pracowników oświaty, administracji publicznej oraz personelu projektu z zakresu integracji i pracy ze społeczeństwem wielokulturowym;
  • działania mające na celu wsparcie współpracy organów administracji publicznej świadczących usługi i wsparcie dla obywateli państw trzecich. Działania te mogą również obejmować inne podmioty ważne dla realizacji tych usług i wsparcia;
  • strona internetowa i konta w mediach społecznościowych informujące o działaniach projektowych CIC i promujące wsparcie, służące rekrutacji na poszczególne wydarzenia;

Zakres zadań w projekcie obejmuje działania potrzebne do uruchomienia i funkcjonowania Centrów Integracji Cudzoziemców w województwie śląskim, a także do podejmowania czynności niezbędnych do prawidłowej realizacji projektu m.in. finansowanie kosztów administracyjnych i organizacyjnych, pokrywanie wydatków w obszarze promocji i komunikacji.

Grupy docelowe:

Cudzoziemcy legalnie przebywający w województwie śląskim, w szczególności na podstawie ustawy
o cudzoziemcach z dnia 12 grudnia 2013 r. lub ustawy o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin z dnia 14 lipca 2006 r.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #FAMI #IntegracjaCudzoziemców #Integracja #Cudzoziemcy #Śląskie

Ramy czasowe realizacji projektu:

11 lutego 2025 r. – 30 czerwca 2029 r.

Całkowita wartość projektu:
40 084 444,44 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich:
36 076 000,00 zł

Dofinansowanie z budżetu państwa:
4 008 444,44 zł

Wartość projektu w części realizowanej przez Caritas Archidiecezji Katowickiej w Katowicach wynosi łącznie 19 787 680 zł, w tym 17 808 912 zł z Funduszy Europejskich.

Planowane efekty i rezultaty projektu:

  • liczba osób uczestniczących w projekcie, które otrzymały wsparcie – 7 000;
  • liczba utworzonych Centrów Integracji Cudzoziemców – 3;
  • liczba instytucji działających na rzecz cudzoziemców, które uzyskały wsparcie informacyjne i szkoleniowe – 100;
  • liczba udzielonych porad w zakresie legalizacji pobytu – 24 500;
  • liczba osób, które poprawiły stopień znajomości języka polskiego – 490;
  • liczba osób uczestniczących w projekcie, które uważają, że działania projektowe miały korzystny wpływ na ich integrację – 4 900.

Beneficjent (Lider projektu):

Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach

Partnerzy projektu:
Wojewoda Śląski – Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach:
Caritas Archidiecezji Katowickiej
Instytut Społecznego Rozwoju Sp. z o.o.

Adres caritas

Adres biura prrojektu

Caritas Archidiecezji Katowickiej